Dışmekan fotoğrafçılığının gelişimi

15 Haziran 2015 ,
empty image

Fotoğrafçılığın diğer sanat dalları gibi uzun bir tarihi geçmişi yoktur.Bunun sebebi ilk fotoğraf makinesinin 150 yıl kadar önce icat edilmesi ve gelişmesinin teknolojiye olan bağımlılığıdır.

İlk fotoğraf 1861 yılında çekildi.

 

Günümüzde teknolojininde gelişmesiyle fotoğrafçılıkta büyük bir ivme kazanmış ve kısa süre içerisinde büyük değişimler yaşamıştır.Dijital teknolojiye kadar stüdyo ortamında çekilen özellikle gelin-damat fotoğrafları yerini dışmekan çekimlerine bırakmıştır.

Stüdyo fotoğrafına bir örnek…

Artık fotoğrafçılar küçük bir stüdyo ile sınırlı kalmamış gerek tarihi motifler gerekse doğal güzellikleri içinde barından mekanlarda fotoğraf çekmeye başlamıştır.Bilgisayarların hızlanması fotoğraf işleme programlarının geliştirilmesi ile artık fotoğraflar daha özgün bir şekilde çekilmekte ve işlenmektedir.

Dışmekan fotoğrafına bir örnek

Dışmekan çekimlerinin yaygınlaşması beraberindede değişik teknikler ekipmanlar ve yaratıcı fikirleri getirmiştir.Artık kapalı stüdyo ortamından kurtulan fotoğrafçılar kendine has çekim ve işleme teknikleri kulanarak düğün fotoğrafçılığına yeni bir soluk getirmiştir.